IV Festiwal muchowy nad Bobrem

6 - 8 czerwca 2014

Program festiwalu ;

 
 

Zębate z okolic Tartaku(12/05/2014)

Bóbr to rzeka której bieg zmienia się co kilkaset metrów. Od górskich przelewów, po cofki jak na rzekach nizinnych. To właśnie cofki są miejscami magicznymi, które kryją wiele gatunków ryb. Między innymi szczupaki.


Sezon w pełni (04/05/2014)

Ciepła zima i wiosna która zawitała w okolice Tartaku dużo wczesniej niż zwykle, spowodowały, że sezon wędkarski ruszył już na całego. Dużo wcześniej, aniżeli w latach ubiegłych. Nie tylko pstrągi można już z powodzeniem łowić. Bóbr, Kwisa, łowisko w Karkonoszach, czy tez pobliskie jezioro Pilchowicke. Wszędzie ryby współpracuja juz bardzo chętnie.


 

 

 

Wiosenne kursy DH & SH w Tartaku (20/04/2014)

Już na dobre wystartartowaliśmy z kursami rzutowymi, zarówno wędki jedno jak i dwuręczne były w użyciu w ostatnich dniach. Wszystkich zainteresowanych nauką, lub zajęciami "korekcyjnymi" zapraszamy do Tartaku.

 


"Tartak na Targach Wędkarskich w Zabrzu"(10/03/2014)

W tym roku na stoisku wraz ze Sztuką Łowienia i sklepem internetowym Salar.pl. Była okazja spotkać się ze starymi znajomymi, gośćmi Tartaku ze Śląska i nie tylko. Jak zwykle atmosfera była bardzo sympatyczna ;)

Stoisko Flyhouse

Stoisko nowo powstałej firmy Caddis

Adam Sikora w akcji

Marcel Koźlik twórca fantastycznych płaskorzeźb

Piotr Talma podczas pokazów rzutowych


"Warsztaty dla krętaczy" (23/02/2014)

W kameralnym gronie, pod okiem dwukrotnego zwycięzcy światowej ligi krętaczy magazynu Fly Fishing & Fly Tying, odbyły się warsztaty dla "krętaczy". Hubert pokazał wzory od najprostszych nimf, poprzez streamery, suche muchy, do much łososiowatych i klasycznych mokrych. Ci z uczestników którzy dopiero zaczynają swą przygodę z imadłem mogli spróbować swych sił przy budowaniu najprostszych wzorów, a Ci którzy swoje już przy imadle odbębnili mogli sie wgłębić w szczegóły bardziej skomplikowanych technik.

Oczywiście niedziela to już nad wodą, a że zima jak wiosna...


 

 

                Sezon 2014 można uznać za otwarty (08/01/2014)

Na ogół pierwsze dni stycznia, czyli początek sezonu pstrągowego to silny mróz i śnieżne zaspy. Tegoroczna jednak zima, to bardziej wiosna z temp. około 10st. w ciągu dnia. Temperatura wody ciągle dość wysoka co powoduje, że pstrągi choć jeszcze w większości w słabej formie po tarle, są dość aktywne. Zdażają się juz ryby w doskonałej kondycji, lipienie bardzo aktywne. Pierwsze dni sezonu na Bobrze, wielu wędkarzy, ale i wiele ciekawych informacji. Okolice Tartaku, to świetne miejsce na początek sezonu. Ciągle można tu liczyć na spotkanie z okazałymi potokowcami. Pamiętajcie aby obchodzić się ze wszystkimi rybami bardzo ostrożnie i jak najszybciej zwracać im wolność.


Po tarle (01/12/2013)

W większości miejsc na rzece Bóbr, pstrągi potokowe zakończyły już czas miłosnych uniesień. Spacerując brzegiem można wypatrzeć miejsca o wyraźnie jaśniejszym kolorze dna z wykopanymi dołkami.


W pobliżu niektórych z gniazd można wypatrzeć kręcące się jeszcze pstrągi, nie rzadko ciągle w pięknych godowych kolorach.


Trzeba pamiętać aby brodząc podczas poszukiwań jesienno-zimowych lipieni, omijać te dość charakterystyczne miejsca. Najbliższe tygodnie to czas inkubacji złożonej przez ryby ikry, po którym nastąpi wylęg pstrąga potokowego. 

Belly Boat Cup 2013 (24/11/2013)

Opuszczając, wczesnym porankiem Tartak, uczestnicy Belly Boat Cup 2013 zastanawiali się czy to aby dobry pomysł, żeby moczyć się w górskim jeziorze pod koniec listopada. Im bliżej gór, tym humory się poprawiały,  już po przekroczeniu  przewyższenia Izerskiego, przysłowiowe banany pojawiły się na twarzach najtwardszych miłośników wędkarstwa muchowego. Góry zatrzymały chmury. Błękit nieba i wschodzące słońce, zapowiadały fantastyczny dzień z muchówką w ręku.


I rzeczywiście atmosfera I edycji zabawy na belly boatach była fantastyczna. Ryby wprawdzie nie były łatwe, ale przy odrobinie wprawy, możliwe do złowienia.

Zawody w bardzo luźnej formule rozpoczęły się o godz. 11.00, tura miała trwać do 14.00. Kto miał ochotę, mógł łowić dłużej. Pierwsze punktowane ryby pokazały się w podbierakach już zaraz po rozpoczęciu tury.

Podczas spotkania odbyła się prezentacja pływadełek firmy "Creek Company", które dostepne są w ofercie Flyhouse.

Zachodzące słońce, obniżająca się temperatura były sygnałem do zakończenia łowienia. Na brzegu  na wędkujących czekały płonące pieńki, które pozwoliły się ogrzać, i przygotować gar gorącego bigosu z wkładką.

Zakończenie spotkania odbyło się w siedzibie Tartak Fly Fishing Center.


W zawodach między innymi udział brały  dwie panie i junior. Klasyfikacja po zawodach:

1 - Igor Glinda

2 - Łukasz Bartosiewicz

3 - Mirosław Pieślak

4 - Mirosław Wnuk (junior)

Najwytrwalszych, którzy zdecydowali sie na zakończenie sezonu w Karkonoszach, aura wynagrodziła ostatnimi w tym roku promieniami jesiennego słońca i możliwością spotkania się w przesympatycznym gronie. 

Wielkie podziękowania dla sponsorów: FLYHOUSE - SZTUKA ŁOWIENIA - TARTAK FFCOstatnie kursy rzutowe (24/11/2013)

To ostatni już w tym roku kurs podczas którego można było zapoznać sie z obsługą jednoręcznej wędki muchowej.


Zapraszamy na kursy 2014

>terminy już wkrótce<

Dzisiaj na Bobrze (19/11/2013)

Warunki idealne, ryby aktywne powierzchniowo przez krótki okres, nimfa działa przez większą część dnia.


Bywają też miłe niespodzianki


 

Jesienny lipień Bobru na suchą muchę 2013 (17/11/2013)

Już za nami, kolejna edycja zawodów towarzyskich o największego lipienia Bobru. Oczywiście jedyną metodą była sucha mucha. W tym roku impreza w kameralnym klimacie, w której po za lokalnymi wędkarzami mieliśmy przyjemność  gościć kolegów ze Śląska, z Kotliny Kłodzkiej, ze Strzegomia i wielu innych miejsc. Warunki pogodowe idealne, niski stan wody i żerujące powierzchniowo lipienie sprawiły, że praktycznie każdy maiał kontakt z rybą, a niektórzy nawet wiecej niż jedną. Niespodzianką dla debiutantów była opieka naszego fachowca, świetnego wędkarza, byłego kadrowicza Tomka "Wiecznego" Wieczorka. Tomek pokazał jak posługiwać się muchówką aby złowić rybę na suchą muszkę, wprowadzał korekty, otworzył pudełka z muchami.


W zawodach udział wzięły dwie panie i jeden junior.

W kategorii ilościowej wygrał po raz drugi z rzędu Krzysiu Mróz, który w cztero godzinnej turze zlowił 12 lipieni. Kolejne miejsca zajęli:

2 Wiesław Kamiński, 3 Rafał Pilszek, 4 Piotr Ryhorkiewicz,

5 Jacek Cychowski, 6 Stanisław Pomykała.

Największą rybe zawodów złowił Tomek Rachwał który otrzymał główną nagrodę zawodów.


Oczywiście po zawodach opowiadaniom o braniach, muchach, kończącym sie sezonie  przy grillu i gorącej zupie nie było końca.


Wielkie podziękowania dla sponsorów:

Flyhouse, Sztuka Łowienia, RAF MAR, Mayfly Bench, Tartak FFC.

Zapraszamy w przyszłym roku.

 

 

Bayan Goł w Tartaku (15/10/2013)

Skromne progi tartaku gościły grupę globtroterów Bayan Goł.

Opowieściom z wypraw wędkarskich w jesiennej scenerii nad Bobrem nie było końca, a plany przyszłych wypraw omawiano do późnych godzin porannych :)Photos by Rafał Słowikowski

 

Sezon lipieniowy rozpoczęty (06/10/2013)

Rozstrzygnięcie konkursu na największego pstrąga

 

Największym zgłoszonym pstrągiem sezonu 2013 jest 60-cio cm, dziki "potokowiec" złowiony

przez Tomka Rachwała. Piękna ryba złowiona na nimfę na odcinku "C&R" niedaleko Tartaku.

Nagrodą ufundowaną przez sklep wedkarski "U REKINA" z Leśnej jest kołowrotek muchowy.

GRATULUJEMY !!!


 

 

 

Program zawodów:

zbiórka uczestników - godz.08.00 parking przy zaporze

omówienie zawodów - 08.00-08.3008.00-08.30 

start zawodów - 10.00

koniec zawodów - 15.00

zakończenie, wręczenie nagród - 20.00 wiata grillowa - Tartak Fly Fishing Center

biesiada - jak, kto wytrzyma !!!

(wpisowe 50zł pokrywa nagrody i posiłek podczas zakończenia)

Zawodnicy opłacają licencje we własnym zakresie.

Zasady gry zostaną przedstawione na odprawie zawodników.

Więcej informacji pod telefonem 607 103 249607 103 249 

 

 

 

Ostatni termin kursów weekend-owych (16/09/2013)

Zbliża się ostatni termin kursów weekend-owych

Tatrak-FLYHOUSE.

(szczegóły znajdziecie w dziale oferta)

są jeszcze wolne miejsca

ZAPRASZAMY


Kursy Wrześniowe (15/09/2013)

Wrzesień to intensywny czas pracy nad nauką i podniesieniem umiejętności władania wędką muchową. Kolejne kursy i kolejni zadowoleni kursanci. Tym razem kurs prowadzony w "Tartaku", przez Piotra Talmę - certyfikowanego instruktora rzutowego, miał na celu podniesienie umiejętności rzutowych kursantów. Piotr pokazał gdzie i jakie występują błędy, przedstawił kilka technik aby ułatwić przyszłą prezentację muchy. 

 

Fajna strona (21/08/2013)

Fajna strona przyjaciela Tartaku, reprezentanta Czech, medalisty mistrzostw europy w wędkarstwie muchowym Filipa Apjara - polecamy.

>KLIKNIJ TUTAJ<


"Wesoła ekipa w Tartaku" (18/08/2013)

Przesympatyczna ekipa klubu muchowego "Alexandra" z Nysy gościła w Tartaku. Kilka dni w wesołym towarzystwie, między innymi zawody towarzyskie o "Puchar prezesa". Wyłacznie sucha mucha, zwycięzcą został Zbigniew Gawlik (15 ryb), II miejsce Adam Podgórny (6 ryb), III miejsce Andrzej Jelonek (5 ryb). Gratulujemy."Shark attack" (15/08/2013)

Współpracownik i przyjaciel Tartaku "Rekin" wraz z młodym "Rekinkiem". Niezapomniane wspólne chwile nad wodą.


"Źródlaki jak z bajki" (10/08/2013)

Nasz stały gość, wędkarski obieżyświat Krzysztof i jego pierwsza wizyta na łowisku w Karkonoszach, wraz z jednym z naszych przewodników. Wynik: ponad dwdzieścia ryb, najmniejsza 40cm, w tym zdecydowana większość to piękne źródlaki.
 

"Pstrągi farbkami malowane" (27/07/2013)

Goście Tartaku i ich "pstrągi jak malowane"


"Siwka"na Kwisie (26/072013)

Nadchodzi czas wieczornych łowów na Kwisie. Okres wylotu siwej jętki to doskonały czas, aby przechytrzyć najcwańsze Kwisowe pstrągi. Jeśli chcecie spróbować swych sił, zapraszamy.

Pstrąg z przed kilku dni z dolnej Kwisy


Letnie szaleństwo (24/07/2013)

Do końca sezonu pstrągowego zostało niewiele ponad miesiąc, na chwilę obecną warunki są idealne. Niska, czysta woda. Ogromne wyloty owadów i świetne żerowanie ryb. Praktycznie codziennie dochodzą do nas wieści o ładnych rybach łowionych wszystkimi muchowymi metodami, wcześnie rano doskonały jest streamer, reszta dnia to przewaga nimfy i mokrej muchy, a wieczory to czas suchara. Jeśli chcecie mieć szansę spróbować przechytrzyć dzikiego, dużego potokowca zapraszamy do skorzystania z jednego z naszych przewodników.


Kolejny, piękny, letni potokowiec (23/07/2013)

Piękny prawie 60-cio centymetrowy potokowiec złowiony przez stałego gościa i przyjaciela Tartaku Tomka. Jak do tej pory największy zgłoszony w tym sezonie na muchę, ryba została przechytrzona na nimfę w okolicy TffC. Tomek ma na swym rozkaładzie już trzy ryby powyżej 50 cm z Bobru na muchę w tym sezonie. (Całe zdjęcie łowcy z rybą już wkrótce). Bardzo dobre brania (20/07/2013)

W ostatnich kilku dniach, szczególnie w godzinach wczesno porannych ryby współpracują bardzo chętnie, kolejny grubasek z okolic Tartaku. Tym razem dobrze ponad 50cm.


"W samo południe" (13/07/2013)

Magiczna godzina 12.00 w sobotę 13-go, ryby zwariowały,  w każdym sezonie jest taki jeden dzień kiedy ryby wariują i można przekonać sie ile ich rzeczywiscie jest. Streamer  i długa przytrzymywana nimfa. Woda idealna, warunki jak z początku czerwca, a nie połowy lipca, ale pstrągi  dziś oszalały. Kilku uało się zrobić fotkę.


 

Lipienie z Karkonoskiego jeziora (09/07/2013)

Lipinie z jeziora? Tylko w Skandynawi.  Niekoniecznie, jedno z naszych karkonoskich jezior kryje piękne lipienie.


Wakacyjna oferta Tartaku (01/07/2013)

Dla  gości Tartaku, pozostających (w terminie od 01/07 do 30/08) min. 3 noce. Zapewniamy przewodnika wędkarskiego, sprzęt wędkarski (muchowy), dowóz na łowisko Bóbr na odcinku Nielestno-Wleń na pół dnia (4 godz. łowienia), to wszystko w cenie pobytu. Zapraszamy!!!


Jeden z naszych przewodników Igor i stały gość Tartaku Raj.

Jeśli chcecie poznać naszych przewodników zapraszamy do działu oferta.


Źródlaki, Potoki, Tęczaki (30/06/2013)

Ilość deszczu jaka spadła w ostatnich tychodniach dorównuje opadom w strefie równikowej w porze deszczowej. Bóbr "wysoki", ale pobliskie góry skrywają czyste źródlane wody w których ciągle można świetnie połowić. Goście Tartaku wraz z naszym przewodnikiem odwiedzili jedno z jezior w Karkonoszach. Każy złowił co najmniej kilka ładnych ryb w tym potokowce do 50cm, podobnej wielkości źródlaki, a tęczki swą wielkością dochodziły nawet do 60cm. Większość ryb na suchą muchę.

Specjalny gość w Tartaku (26/06/2013)


W ostatnich dniach mieliśmy przyjemność gościć Dave Karczynskiego. Autora tekstów o tematyce wędkarskiej, fotografa, wykładowcy Uniwersytetu w Michigan, wielkiego miłośnika wędkarstwa muchowego. Odwiedziny w Tartaku i kilka dni nad wodą w okolicy były jednym z punktów wędkarskiej podróży Dave po Polsce.


Brzuszko-łódki, czyli bellyboat-em po Bobrze (23/06/2013)

Szczegóły w dziale OFERTA 


Sezon w pełni (22/06/2013)

Po długim okresie dużej wody wszystko wróciło do normy. Idealne warunki do łowienia. Dużo ryb zgłaszanych w ostatnich dniach.Piękne pstrągi potokowe i lipienie.


,

Świętojańskie kursy dwuręczne (21/06/2013)

Kolejny kursant miał okazję podszlifować swe umięjętności pod okiem Piotra Talmy, instruktora fly casting-u. Wszystkich zainteresowanych naukom, lub zajęciami korekcyjnymi zarówno na jedno i dwuręcznej wędce zapraszamy do Tartaku.


Izera, Karkonoska rzeka (20/06/2013)

Niewiele zostało w naszej części europy miejsc kompletnie dziewiczych, nie dotkniętych ludzką ręką. Z naturalnymymi, dzikimi pstrągami. Taka jest Izera w jej górnej części. Wszystkich z Was którzy chcą  spróbować złowić dzikiego potokowca i nie boją się długich górskich spacerów, zapraszamy na Izerę.

,

 

 

 

 

 

 

 

Doskonałe warunki do łowienia ;)  (02/06/2013)

Szczególnie sucha mucha daje świetne wyniki, a tak trochę bardziej serio, to

rok 2013 sprawdza naszą odporność psychiczną i funduje nam wszystkie możliwe

niespodzianki pogodowe.


Przewodnicy na GP Polski 

Od dnia dzisiejszego do ostatniego weekendu czerwca, czyli do daty kiedy

odbędą sie zawody GP Polski w wędkarstwie muchowym "Puchar Bobru", ruszamy ze

specjalnym serwisem informacyjno-przewodnickim.

Dwóch z trzech sędziów sektorowych jest do waszej dyspozycji jako przewodnicy.

Wszelkie informacje na temat terenu zawodów, technik, przynęt, stanowisk,"tajnych sztuczek", są dostępne pod nr telefonów.

Igor - 607 103 249607 103 249 

Robert - 507 151 027507 151 027 

Świadczymy również usługi jako przewodnicy, na terenie zawodów jak i na odcinkach treningowych.  Specjalna cena za dzień z przewodnikiem to 200zł. + koszt ewentualnego dojazdu.

Kilka Informacji:

Sektor A -  Gorny Bóbr ,dominujące gatunki - Lipień, Pstrąg potokowy, Jelec, Kleń

 


Sektor B - wyrobisko pożwirowe w Wojanowie,

dominujące gatunki - Pstrag tęczowy (wpuszczone przed zawodami), Kleń, Wzdręga,

Pstrąg potokowy, Leszcz, Płoć, Okoń.


Sektor C - Bóbr poniżej zapory w Pilchowicach,

dominujące gatunki - Pstrąg potokowy, Pstrąg tęczowy, Lipień.

 


Zapraszamy wszystkich, nie tylko zawodników.

 

Sponsorzy "Pucharu Bobru 2013"


Dla zawodników startujących w zawodach zniżki na nocleg w "Tartaku"


Wiosna, czas na ryby (19/05/2013)

Nareszcie wiosna w pełni, goście i przyjaciele  Tartaku mieli okazję na pierwsze konkretne łowy. Jedno z Karkonoskich jezior i świetna zabawa na "kółkach" z suchą muchą. Pstrągi tęczowe, źródlane i potokowce. Wszystkich którzy mają ochotę spróbować łowienia w krystalicznie czystym jeziorze w górach, zapraszamy.


foto. by Uri Wollner

 

III Festiwal muchowy nad Bobrem (14/05/2013)

Już po raz trzeci mieliśmy okazję bawić się na fetiwalu. Pogoda sprawdzała cierpliwość organizatorów i mimo drobnego deszczu impreza przebiegła w klimacie rodzinnego pikniku.

  

FILM z FESTIWALU

Przywitaliśmy gości kilka minut po 12.00

Jedną z pierwszych atrakcji był pokaz rzutowy Piotra Talmy

Piękne muchy powstawały z pod ręki Huberta Janeczka

Od momentu kiedy pokazał się klaun dzieciaki mały kupę zabawy

Obchody 10-cio lecia koła Grodzkiego i klubu Flyhouse rozpoczęły się od odsłonięcia odcisków woderów wszystkich dotychczasowych prezesów "Grodzkiego"

Pokaz sprzętu w stylu retro w  wykonaniu Mirka Pieślaka

 Spotkanie nowoczesności i klasyki


Podczas pierwszego dnia odbyły sie zajecia korekcyjne pod okiem Piotra

Popołudnie i wieczór to już zabawa przy grilu z muzyką na żywo. Ranjit i Artur muszkarze wśród muzyków i ich przyjaciele z niemiec zabawiali gości festiwalu do późnych godzin wieczornych, oczywiście ognisko przedłużyło się do rana.

Dzien drugi fetiwalu

Głównym punktem drugiego dnia festiwalu były I Mistrzostwa Polski w kręceniu much.

Tematem było przedstawienie klasycznej muchy "March brown" w wersji muchy suchej, mokrej i nimfy.

Finaliści w akcji

Zwycięzcy

I Mistrzem polski w kręceniu much został Piotr Zieleniak

I V-ce Mistrzem Polski w kreceniu much została Joanna Pieślak

II V-ce Mistrzem Polskiw kręceniu much został Tomasz Wieczorek

Dziękujemy sponsorom festiwalu:

Flyhouse -  SALAR.PL - Sklep wędkarski u Rekina - Sklep wędkarski Adaś  - Mayfly Bench

Wiosenne kursy (15/04/2013)

Pierwsze wiosenne promienie słońca i pierwsi kursanci poprawiali swe umiejętności obsługi wędek jedno i dwuręcznych.


Podczas naszych kursów można dotknąć, spróbować, porzucać, skompletować zestaw


Kleń i Brzana (12/04/2013)

Kilka tyśięcy malutkich Kleni i Brzan trafiło do Zbiornika Pilchowickiego i rzeki Bóbr w okoilicy Tartaku.

,

Piękny 70cm pstrąg z Kwisy (05/04/2013)

kliknij tutaj

 

No to sobie dla odmiany porzucajmy (04/04/2013)

kliknij tutaj

 

Pierwsze dni wiosny (24/03/2013)


Mamy kalendarzową wiosnę, a za oknem... ciągle zima.Pstrągi do Kwisy (20/03/2013)

Potok Miłoszowski to kolejny z pięknych mateczników pstrąga i lipienia który idzie pod "nóż", a ściślej pisząc zabierają się za jego poprawę melioranci. W związku z planownym betonowaniem potoku przeprowadzona została akcja "przerzucania" pstrągów potokowych do Kwisy. Team Tartak pomagał kolegom z Leśnej w akcji. W pierwszym dniu nowy dom znalazło około 350 ryb rocznych i dwuletnich.


Ile jeszcze ton betonu musi zostać wylane do naszych rzek, zanim decydenci zrozumieją, że naturalne ekosystemy wodne są jedną z największych wartości przyrodniczych?


DH w Tartaku  (18/03/2013)

Pierwszy w tym roku, zimowy pokaz i skrócony kurs rzucania za pomocą wędki dwuręcznej, odbył się w ostatni weekend w Tartaku. Zimny wiatr, zimowa aura nie zniechęciła najwytrwalszych. Piotr Talma, licencjonowany master instruktor wędkarstwa muchowego zademonstrował obsługę "najdłuższych" muchówek. Wszystkich zainteresowanych kursami zapraszamy.


, a zima, no cóż ?... nie zamierza odejść.


Na co łowić ? ( 16/03/2013 )

Pod tym hasłem w "Tartaku" odbyło się spotkanie poświęcone muchowym łowom w wodzie stojącej. Niekończąca się zima zmusiła organizatorów do spotkania nie nad wodą, a we wnętrzach centrum wędkarstwa muchowego. Pokaz filmu ukazującego cykle życiowe owadów wodnych, pokazy kręcenia imitacji tychże owadów i rozmowy do długich godzin wieczornych. Tak przebiegło pierwsze z serii spotkań. 


Część swojej oferty materiałów muchowych zaprezentował Robert "Rekin".(jeden z naszych przewodników)


O kolejnych spotkaniach będziemy informowali, zapraszamy.

 

Specjalna oferta Tartaku

Kupon zniżkowy na pobyt w Tartaku dla prenumeratorów magazynu Sztuka Łowienia.

ZAPRASZAMY


Zimy ciag dalszy... (10/02/2013)

Zmienne warunki pogodowe, ciągle zmieniający się poziom wody, spadająca temperatura wody przez topniejący śnieg, to tylko kilka z czynników, które powodują, że pstrągi są nieaktywne.  Nawet lipienie przestały myśleć o jedzeniu i powoli zaczynają szykować się do uniesień miłosnych. Mamy w końcu czas na przejrzenie sprzetu, much, czy też zaplanowanie tegorocznych wyjazdów. W tym roku w Tartaku i okolicach będzie się działo, szczegóły już w krótce na naszej stronie i oby do wiosny...

 

Tylko dla twardzieli (18/01/2013)

-5 stopni na zewnątrz, woda zimna, ale  dla prawdziwych twardzieli taka pogoda nie straszna.

Woda na Bobrze lekko podwyższona, ale ciągle do łowienia.

Największy Pstrąg sezonu (15/01/2013)

 Sklep wędkarski ADAŚ , sklep wędkarski u Rekina & Tartak Fly Fishing Center zapraszają na konkurs

Największy pstrąg sezonu 2013

Zasady konkursu:

Aby wziąć udział w konkursie o największego złowionego i wypuszczonego pstrąga potokowego w Bobrze w 2013 należy-

  • przesłać dwa zdjęcia,

pierwsze zdjęcie - pstrąga przy miarce (ryba i miarka muszą być dobrze widoczne)

drugie zdjęcie - zrobione w chwili wypuszczania ryby na wolność

  • Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach:

muchowej & spiningowej

  • Dopuszcza się używania przynęt na pojedynczych hakach bezzadziorowych lub pozbawionych zadziora.

Zdjęcia należy przesyłać do ostatniego dnia sezonu pstrągowego na adres-

tartakflyfishing@gmail.com

,z dopiskiem "Największy pstrąg sezonu 2013"

  • Nagrodami są:

W kategorii muchowej - kołowrotek muchowy i sznur muchowy

W kategorii spiningowej- kołowrotek spiningowy

ZAPRASZAMY DO ZABAWY


 

 

 

Uroki zimowego łowienia (12/01/2013)

Zima to dla większosci z nas czas uzupełniania zapasów muchowych, czy też grzania się przy kominku, ale zimowy czas to również świetny okres na spacery z wędką. Okolica Tartaku w zimowej szacie jest tak malownicza, że czasami zapomina się o łowieniu. Wysoka woda na Bobrze, to okazja aby sprawdzić co dzieje się na leśnych strumieniach, a dzikich, zapomnianych miejsc ci u nas dostatek. Zapraszamy na małe leśne potoki.


,a dzięcioły robią swoje

 

Och ta zima!!! (11/01/2013)

I wróciła, biało, na szczęście w miarę ciepło. Temperatura w okolicy 0 stopni. Czas na ryby.


Wachania wody na Bobrze (10/01/2013)

Woda w górę, woda w dół. Nawet dwa razy w ciągu dnia zmienia się sytuacja ze stanem wody na Bobrze poniżej zapory w Pilchowicach. Ryby mimo to biorą całkiem nieźle. Dobre warunki panują na małych rzeczkach jak Kaczawa,Kamienica, czy Kamienna.


 

Rozpoczęliśmy sezon (08/01/2013)

  Już kilka dni temu rozpoczęliśmy sezon wędkarski na Bobrze i Kwisie. Pierwsze dni nowego roku przyniosły obiecujące informacje. Sporo ryb łowionych było zarówno na "górnym", jak i na "dolnym" Bobrze. Kwisa tez obdarowała, wprawdzie jeszcze zimowymi rybami , ale było ich sporo. Ci którzy dali radę wyjść na wodę pierwszego dnia roku i sezonu , nie mogli narzekać. Wprawdzie zdecydowana większość pstrągów łowiona jest metodą spiningową, ale i muszkarze zaliczyli swe pierwsze ryby sezonu.

Pogoda iście wiosenna sprzyja połowom.

Jak co roku otwarcie sezonu to również okazja do spotkania przy ognisku, zapraszamy na relację;  www.grodzkie.pl


 „Lipień Bobru na suchą” (18/11/2012)

  W mroźny poranek 17 listopada nad brzegiem malowniczego Bobru spotkało się ponad pięćdziesięciu miłośników wędkarstwa muchowego, aby wziąć udział w spotkaniu o największego lipienia Bobru. Dopuszczoną metodą była tylko sucha mucha, a terenem imprezy rzeka Bóbr na terenie okręgu jeleniogórskiego.
 Ponad połowa  przybyła z terenu całego kraju, mieliśmy przyjemność gościć ekipy nawet z oddalonego o setki kilometrów Sanu z mistrzem świata w składzie.
Założeniem imprezy była dobra zabawa z muchówką w ręku i od początku do końca dobre humory dopisywały, szczególnie tym którym udało się znaleźć lipienie chętne do zbierania z powierzchni.
 Na spotkaniu obowiązywały dwie kategorie. Pierwszą była wspomniana najdłuższa ryba, drugą tradycyjnie największa liczba złowionych lipieni i tu została wprowadzona pewna innowacja, poszliśmy śladami kolegów z Czech i punktowane były wszystkie złowione ryby z czego te najmniejsze nie były mierzone, tylko delikatnie odhaczane i wypuszczane bez dotykania , ale dawały małe punkty. Łowienie odbywało się w parach,( gość-autochton ).  Wybór miejsca połowu był dowolny i okazało się,  że dobra znajomość łowiska była podstawą dobrego wyniku.


 W kategorii ilościowej zwyciężył Krzysztof Mróz, który złowił 12 lipieni zaliczanych do punktacji, plus kilkanaście mniejszych dających małe punkty.  
Drugie miejsce zajął Lesław Kordecki,
trzecią lokatę zajął Franciszek Szajnik,
kolejne Jarosław Kaniuczak, Dariusz Maciuba.

 
Podczas 4,5 godzinnej tury złowiono 245 lipieni.
 

 Aby zostać zwycięzcą kategorii najdłuższy lipień nie tylko należało go złowić, ale i udokumentować to na fotografii na miarce, okazało się, że łowcy największych lipieni nie uczynili tego, a złowiono kilka bardzo ładnych ryb,  jedynym udokumentowanym lipieniem na miarce była prawie trzydziesto centymetrowa ryba naszego kolegi z koła Grodzkiego Michała Staniszewskiego  i komisja sędziowska postanowiła właśnie jemu przyznać pierwszą nagrodę zawodów. Decyzja rozluźniła i tak już przesympatyczną atmosferę,  po czym uczestnicy rozpoczęli biesiadę.

   Nie sposób nie wspomnieć o najmłodszym uczestniku tej imprezy, był nim 7-mio letni Jakub
 Zapała, który w asyście swojego taty zdobył 19 małych punkcików za co otrzymał pudełko muchowe do którego uczestnicy wkładali swoje „świecidełka”, ponad 200 muszek znalazło się w zbiorach młodego wędkarza.

 Jako współorganizatorowi imprezy nie wypada mi pisać czy była udana, ale niech to, że jeden z punktów  regulaminu, czyli biesiada do rana miała wielu uczestników. Miejmy nadzieję, że już na stałe do kalendarza wielu muszkarzy wejdzie zakończenie sezonu z suchą muchą nad Bobrem.

 Organizatorami spotkania byli : TARTAK FLY FISHING CENTER i FLYHOUSE
 Wielkie podziękowania dla sponsorów imprezy:
 Sklep internetowy- salar.pl
 Magazyn Sztuka Łowienia
  May Fly Bench
 Sklep Zoologiczno-wędkarski NEMO
 HI Mountain
 RAF-MAR
 FLYHOUSE
 

 


Pośniegowa woda w listopadzie? (13/11/2012)

Czy to  możliwe? A jednak, kilkudniowe opady śniegu i przybycie zimy było tylko zmyłką pogodową, ale skutki sporej pokrywy śniegowej były takie, że przez kilka dni Bóbr i Kwisa niosły podwyższoną, brudną wodę. Pokryło się to z wizytą kilku nieźle zakręconych muszkarzy ze Słupska i Warszawy. Ciężkie warunki nie przeszkadzały, chłopaki działali dzielnie nad wodą jak i w Tartaku. Ilości lipieni może nie powalały, ale jesienne rozgrzewacze rozweselały do wczesnych godzin porannych.                                       


Piękna złota jesień i lipienie na suchą (14/10/2012)

Słoneczne dni z lekkim porannym przymrozkiem to idealny czas na łowienie lipieni, godziny południowe to czas wylotu drobnej jętki i ogromnych chróścików które kuszą nawet największe lipienie do żerowania na powierzchni wody, są jeszcze miejsca gdzie złowienie kilkunastu ryb na suchą muchę jest wielce prawdopodobne, zdarzają sie ryby naprawdę zacnych rozmiarów. A gdzie...? Zapraszamy do skorzystania z jednego z naszych przewodników.Lipienie biorą (01/10/2012)

 Fantastyczne warunki nad rzekami, Kwisa i Bóbr. Sucha i nimfa. Jętki i chruściki. Warto zajrzeć nad wodę.


Wrześniowe kursy za nami (30/09/2012)

 Druga połowa września w Tartaku FFC stała pod znakiem kursów muchowych. Wygląda na to, że do grona pozytywnie zakręconych muchowo, dołączyło kilka fajnych osób...

 
 

Sezon lipieniowy (09/09/2012)

Piękna słoneczna pogoda, pierwsze żółte liście na drzewach, niziutka woda. Wszystko wskazuje, że sezon lipieniwy rozpocząć czas.


Dwa dni wysokiej wody (01/09/2012)

Ostatnie dwa dni to niespodziewanie wysoka woda na Bobrze (mocne, nocne opady), ale nawet podczas nie sprzyjających warunków można wykorzystać czas w Tartaku na podniesienie umiejętności obsługi muchówki.

  Aga w akcji


Jesień już wkrótce (31/08/2012)

, a jesień to świetny czas na ryby z muchówką w ręku. Tęczaki, lipienie, szczupaki, to muchowe ryby jesieni. Zbiornik zaporowy po Czeskiej stronie Karkonoszy (z tęczakami, lipieniami i potokowcami, jeszcze przez miesiąc). Bóbr, Kwisa i kilka zaporówek w okolicy to miejsca które warto odwiedzić przy okazji pobytu w Tartaku. Jeśli pogoda nie dopisze można odpocząć przy szklaneczce zacnego trunku kręcąc muchy. Jesień to też świetny czas na poprawienie technik rzutowych. Zapraszamy!

Kropki mają odpoczynek (31/08/2012)

W ostatni dzień sezonu pstrągowego pogoda spłatałą figla i po intensywnych nocnych opadach, poziom Bobru wzrósł na tyle, że tego dnia ryb się nie połowi. Ostatnie kilka tygodni woda była na tyle niska i czysta, że w słoneczne dni trudno było podejść większe ryby. Oczywiście zdażały się okazy, ale trzeba znać tą wodę naprawdę dobrze, aby próbować przechytrzyć te większe. Potoki do 30cm były najczęstszą zdobyczą. Dopiero po zachodzie słońca, ostatnia godzina, lub wczesny poranek pozwalały na podejście okazów. Teraz kropki mają już wolne i zwracamy się z prośbą do wędkarzy o uszanowanie czasu kiedy ryby będa zajmowały się miłosnymi igraszkami.


Sezon pstrągowy na Bobrze można uznać za bardzo udany, mimo tego, że ryby zaczeły współpracować stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec kwietnia. Czas zainteresować się lipieniami, tęczakami i szczupakami. Jesień to świetny czas na ryby w okolicach Tartaku.

Pstrąg  ponad 50cm złowiony pod koniec sezonu przez Rafała Pilszka.Wakacje Tartaku w Norwegii (15/08/2012)

 Ekipa Tartaku wraz z ekipą magazynu Sztuka Łowienia odwiedziła krainę Wikingów. Niezapomniane wrażenia, piękne widoki - polecamy Norwegię.


Szczyt sezonu pstrągowego (27/07/2012)

Perfekcyjne warunki na Bobrze, niska woda, wyloty owadów i bardzo aktywne ryby. Został niewiele ponad miesiąc sezonu pstrągowego, a ryby w ostatnich dniach współpracuja wyśmienicie. Łowienie na suchą muchę, szczególnie wieczorami w ostatnich dniach pokazuje, ze sytuacja  z pstrągami na Bobrze na odcinku Pilchowice - Lwówek Śl. jest bardzo przyzwoita.


II Festiwal Muchowy nad Bobrem  (03/07/2012)

 W ostatnim dniu czerwca bawiliśmy się na drugiej edycji festiwalu muchowego. Piękna pogoda i rodzinna atmosfera to już chyba stałe punkty imprezy w Tartaku FFC. Atrakcjami tegorocznego spotkania muszkarzy były pokazy rzutowe w  wykonaniu Piotra Talmy FLYHOUSE (instruktora muchowego ), Hubert Janeczek wykonał kilka much, przypomnijmy, że Hubert jest zwycięzcą miedzynarodowej ligi krętaczy much organizowanej przez Brytyjski magazyn Muchowy FF&FT. Sergiusz z pracowni Fishing Rod pokazał jak wymienić przelotkę w muchówce, a Tomek Wieczorek FLYHOUSE zapoznał nas ze swoim wzorem muchy szczupakowej. Festiwal to również okazja do spotkania osób zakręconych wędkarsko, jakimi niewątpliwie są chłopaki z Jeleniogórskiego koła PZW GRODZKIE, którzy po raz kolejny przedstawili się z jak najlepszej strony prezentujac działania koła.Oczywiscie nie obyło się bez gier i zabaw dla najmłodszych, a i dla starszej części gości zorganizowano zawody rzutowe do celu. Można było zjesć fajne jedzonko przygotowane przez naszych przyjaciół z Pokrzywnika, były napoje chłodzące z Tokaja i wiele atrakcji dla wszystkich uczestników festiwalu.  Końcowa część spotkania to losowanie atrakcyjnych nagród dla wszystkich którym na sercu leży dobro naszych wód. Ognisko i koncert przyjacół Tartaku  w wykonaniu Raja Prasada było zwieńczeniem tegorocznego festiwalu. Oczywiście po oficjalnej części, ta mniej oficjalna przedłużyła się do późnych godzin wieczornych.

Autorami zdjęć są:

Jarek Krępa i Mariusz Szalej

 Relacja filmowa z festiwalu w TV Łużyce

 

 

 

 

 

   

 

 Najlepszy muszkarz wśród muzyków, najlepszy muzyk wśród muszkarzy (03/07/2012)

 Nasz stały gość i przyjaciel Tartaku Raj, z "czterdziestaczkiem" złowionym na suchą muchę. Jak każdy artysta Raj przykłada dużą wagę do subtelności, nawet podczas łowienia ryb, sprzęt jakiego używa do łowienia na sucharka to wędka w klasie #2 i ultra lekki kołowrotek. Taka rybka, na takim zestawie to fajna zabawa.


 Sezon w pełni (02/07/2012)

 Piękna pogoda, idealna niska woda i ładne ryby. Czyli sezon nad Bobrem w pełni. Piękny dziki pstrąg naszego kolegi Piotra, potokowiec złowiony  w okolicy Tartaku.


 

Kurs muchowy w weekend Świętojański (24/06/2012)

 Pierwszy weekend lata był okazją na spotkanie i kurs muchowy (ze Sztuką Łowienia) w Tartaku. Jak na lato przystało pogoda dopisała, a i sama atmosfera kursu była iście piknikowa. Były pierwsze ryby, pierwsze własne kręcone muchy, a  noc Świętojańska nie obyła się bez tradycyjnego puszczania wianków wodami Bobru.

Juz po kilku godzinach z muchówką, nasz kursant Janusz zupełnie nieźle radził sobie z rzutami.Pierwsze muchy, żona jednego z naszych kursantów Magda, odkryła swój nowy talent.


Kursy w Tartaku to nie tylko zajęcia praktyczne z wędką, ale i dobra zabawa. Obchody nocy Świętojańskiej.


Pierwszy pstrąg w życiu na muchę i to na suchą, czegóż chcieć więcej?

Zarybiamy (11/06/2012)

Od kilku dni trwają intensywne zarybienia Bobru dzikimi potokowcami przerzucanymi z potoku Czernickiego, rybki w świetnej kondycji trafiają na odcinek Nielestno-Wleń. Kolejną dobrą informacją jest spora liczba lipieni na w/w odcinku. Tylko się cieszyć.

Wody Bobru kryją ciągle sporo niespodzianek (06/06/2012)


 Tomek i Iza W Tartaku (03/06/2012)

Niesforna muchowa para z teamu FLYHOUSE odwiedziła TARTAK FFC

 

Bobrzańska Majówka (31/05/2012)

  Okres Jętki Majowej to magiczny czas dla muszkarzy, mimo tego, że nad Bobrem wyloty nie sa tak intesnsywne jak na innych rzekach, to mimo wszystko pstrągi atakują je z wielkim impetem. Łowienie jak to mawiają nasi południowi sąsiedzi jest "wyborne". 

II Odsłona Dolnośląskiej ligi muchowej (17/05/2012)

Tym razem muszkarze z czterech okręgów Dolnego Śląska spotkali się nad Kwisą w Leśnej. Zawody odbyły się na odcinku Kwisy od zapory wodnej na zbiorniku "Czocha", a ostatnie stanowiska wyznaczone były we wsi Kościelnik (sektor A), ) zbiornik Leśnianski, popularna Czocha wyznaczony był jako( sektor B). To właśnie zbiornik okazał się bardzo selekcyjnym łowiskiem, zmiana pogody w dniu zawodów zniechęciła ryby do współpracy, a dla sporej liczby zawodników woda stojąca okazała się zbyt trudna.

 Wyjątkowym brakiem gościnności wykazał się organizator Robert Kuźniewski wygrywając zawody.Drugie miejsce po obronnej walce na jeziorze zajął Tomek Wieczorek, który jest zdecydowanym liderem ligi. Trzecia lokata przypadła Błażejowi Kurzokowi który odtańczył taniec radości podczas odbierania nagrody. Miejsce czwarte,fuksem ja, czyli Igor Glinda i piąty plac dla Rafała Pilszka.

Majówka w Tartaku  (03/05/2012)

 Ostatnie dni kwietnia i pierwszy dzień maja przywiał nas piknikową pogodą, ale już trzeciego dnia maja pogoda załamała się. Pierwsza wiosenna burza i pękny mglisty dzień obudził ryby. Mimo wysokiej wody pstrągi chętnie atakowały prezentowane streamery.

     

  Zawody Muchowej Ligi Dolnośląskiej na Bobrze  (15,04,12) 

Deszczowa niedziela, Wleń, 44 zawodników z Dolnego  Śląska stanęło do rywalizacji nad brzegami Bobru. Pogoda nie dopisała, ale atmosfera i ryby dały radę. Pierwsze miejsce wywalczył Sławek Kowal z Wrocławia. Gratulujemy. Zawody pokazały, że kormoranom nie udało się zjeść wszystkiego.

       

 

Rozpoczęliśmy kursy muchowe (14,04,12)

Nowi zakręceni w szeregach wędkarzy muchowych. Więcej informacji na temat kursów znajdziecie w dziale OFERTA 

 .

 

 

Streamerowcy” rozpoczęli sezon  (01,04,12)

Dziś bazę Tartaku odwiedzili członkowie jednego z najstarszych klubów muchowych w Polsce. Ekipa Streamer klubu po zakończeniu towarzyskich zawodów odwiedziła nasze skromne  progi,  gdzie odbyła się część oficjalna i mniej oficjalna zakończona wspólnym zdjęciem. Zwycięzcą zawodów otwierających sezon 2012, klubu z pod znaku streamera  został Jacek Kliszcz.Zima zaskoczyła drogowców   (31,03,12)

              Po kilku pięknych tygodniach, niespodziewany powrót zimy, woda zaskakująco niska jak na tą porę roku.